Refleksoterapia to metoda holistycznego podejścia do człowieka, oddziaływująca pozytywnie na pacjenta zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym jak i duchowym. Zdobywa coraz większe uznanie na całym świecie jako metoda wspierająca zdrowie każdego człowieka bez względu na wiek, płeć i schorzenie. Refleksoterapia jest to metoda leczniczego masażu stóp, twarzy lub dłoni znana i stosowana w Chinach od 5000 lat, w której stymulowane są punkty odruchowe (reflektoryczne) odpowiadające poszczególnym narządom ludzkiego ciała. Stymulacja tych punktów uaktywnia proces samoleczenia organizmu, ponieważ mobilizuje wszystkie narządy do efektywniejszej pracy i powoduje równocześnie głęboką relaksację całego organizmu. To właśnie na twarzy, stopach i dłoniach znajduje się niejako mapa całego naszego ciała. Podczas zabiegu stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała. Uciskanie punktów reflektorycznych powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania. Ponieważ nasze stopy, twarz i dłonie są niejako mapą całego naszego ciała to uciskając poszczególne punkty oddziałujemy na powiązany z nimi organ i przez to wykonujemy na przykład masaż serca, płuc, nerek i innych narządów wewnętrznych. Oczyszczamy również nasz organizm z toksyn. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale podchodzi w pełni holistycznie do całego organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie terapeuta leczy – organizm leczy się sam. Uciskając odpowiednie punkty stymulujemy zaburzone narządy i układy do działania, eliminujemy toksyny i odblokowujemy zaburzone kanały energetyczne. Refleksoterapia jest dla każdego, kto chce pozostać zdrowy. Nie tylko przeciwdziała chorobom, ale ma też zastosowanie przy pierwszych oznakach choroby, nie dopuszczając do jej rozwoju. Wspiera również osoby ciężko chore i starsze , poprawiając jakość ich życia.


W GABINECIE WYKONYWANE SĄ:

 • refleksoterapia stóp,
 • refleksoterapia twarzy

REFLEKSOTERAPIA STÓP

refleksoterapia

Refleksoterapia stóp to zabieg wykonywany na odsłoniętych stopach. Masaż punktów reflektorycznych stóp oddziałuje na cały nasz organizm. Uciskanie punktów odpowiedzialnych za doskwierające nam choroby może wywoływać pewien dyskomfort, jednakże jest to „cena, którą płacimy” za efekt terapeutyczny zabiegu, możemy odczuwać bolesność poszczególnych receptorów, mogą się też pojawić takie odczucia w ciele jak np. ukłucia w poszczególnych narządach, dreszcze, odczucie ciepła lub zimna. Podczas serii zabiegów można zaobserwować również objawy detoksykacji organizmu. Jest to znak, że terapia jest skuteczna i prowadzi do poprawy jakości naszego życia
i zdrowia. Wszystkie objawy są jednak sprawą indywidualną każdego pacjenta. U jednych osób będą obserwowane bardzo wyczuwalnie, u innych cały proces przebiegnie niejako bez obserwowalnych reakcji ubocznych.

Przeciwskazania do refleksoterapii:

 • pierwszy trymestr ciąży oraz ciąża wysokiego ryzyka,
 • pierwsze dni miesiączki,
 • ostre stany zapalne i ciężkie infekcje,
 • aktywna chemioterapia,
 • złamania i uszkodzenia stóp,
 • stany znacznej pobudliwości i choroby psychiczne,
 • stany do 2 miesięcy po operacji,
 • przed i po operacjach transplantacji narządów (refleksoterapia wzmacnia odporność, natomiast operacja przeszczepu wymaga jej obniżenia),
 • zdiagnozowana kamica pęcherzyka żółciowego i nerek,
 • niechęć pacjenta do zabiegów.

Czas trwania zabiegu – pierwszy zabieg trwa 60 minut, kolejne ok. 45 minut

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej na łóżku do masażu. Masowane są gołe stopy dlatego należy je przed zabiegiem odświeżyć, co poprawia komfort zabiegu zarówno od strony pacjenta jak i terapeuty. Podczas zabiegu używane są olejki do masażu. Zabieg wykonywany jest na pograniczu bólu i przyjemności.
Można skorzystać z pojedynczego zabiegu, jednakże w celach terapeutycznych należy wykonać średnio ok. 6-12 zabiegów –3 zabiegi tygodniowo.

REFLESOTERAPIA TWARZY

refleksoterapia-twarzy

Podobnie jak na stopach, również na twarzy i głowie mamy punkty i strefy, które poprzez układ nerwowy połączone są z narządami i układami naszego organizmu. Bazując na zjawisku łuku odruchowego wykonując zabieg refleksoterapii na twarzy oddziałujemy na oddalone narządy i układy. Uciskanie i masaż odpowiednich punktów na twarzy prowadzi do stanu równowagi energetycznej w odległym narządzie lub części ciała i w efekcie do stopniowego odzyskiwania zdrowia. Bliskość centralnego układu nerwowego powoduje, że refleksoterapia twarzy ma silniejsze działanie niż zabieg na stopach i dzięki temu można ją wykonywać rzadziej. Również w oparciu o badania naukowe stwierdzono, ze zabieg refleksoterapii twarzy wprowadza organizm w stan głębokiego relaksu i co za tym idzie powoduje znaczną redukcję stresu i obniżenie stanów depresyjno – lękowych. Wiąże się to z tym, ze podczas zabiegu następuje wydzielanie endorfin (tzw. "hormon szczęścia"), serotoniny i dopaminy, które są odpowiedzialne między innymi za reakcje emocjonalne. Stymulacja odpowiednich punktów ma również bezpośrednie działanie na ciało migdałowate, odpowiedzialne za stan emocjonalny i radzenie sobie ze stresem. Refleksoterapia  twarzy jest jedynym w swoim rodzaju zabiegiem, który oprócz efektów terapeutycznych pociąga za sobą efekty kosmetyczne . Podczas zabiegu poprawia się mikrocyrkulacja krwi i limfy, następuje zmniejszenie, a z czasem likwidacja obrzęków i opuchlizn. Zabieg ma bardzo dobre efekty w walce ze zmarszczkami, redukuje je i zapobiega powstawaniu nowych. Wyraźnie poprawia się koloryt, jędrność i napięcie skóry.

Przeciwskazania do zabiegu:

 • osoby z przerwaną ciągłością skóry,
 • ostre zmiany dermatologiczne, ropne zmiany skórne twarzy,
 • infekcje przebiegające z wysoką temperaturą,
 • aktywna choroba nowotworowa,
 • znaczne wyniszczenie organizmu,
 • ból głowy w czasie poprzedzającym bezpośrednio zabieg,
 • stany znacznej pobudliwości i choroby psychiczne,
 • niechęć pacjenta do zabiegu.

Czas trwania zabiegu-  do 45 minut. Można skorzystać z pojedynczego zabiegu, jednakże efekt terapeutyczny uzyskujemy po serii zabiegów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Odbywa się w pozycji leżącej na łóżku do masażu. Zabieg odbywa się na odpowiednio dobranych olejkach i kosmetykach.

 Zabiegom refleksoterapii towarzyszy aromaterapia oraz muzyka relaksacyjna.